jump to navigation

گزارش تصويری :خشک شدن زاينده رود ژوئیه 5, 2008

Posted by aMiN in اخبار.
Tags: , , , , ,
trackback

وقتی اين عکس ها رو می ديدم خیلی دلم گرفت، اصفهان شهری است که قدمت تاریخی بسیار زیادی داره.

الان می دونم روحیه مردم شهر اصفهان با نبود آب چقدر خراب میشه چون اکثریت قریب به اتفاق مردم اصفهان با این رودخونه به آرامش می رسیدند و محلی واسه تفریحشون بود.

ای کاش میتوانستند با حداقل آب این رودخانه را پر آب نگه دارند.

بقیه عکسها در ادامه

منبع : واسم میل شده بود ولی واضحه که از فارس نیوز هست این خبر

Advertisements

دیدگاه‌ها»

1. کافلونی - ژوئیه 6, 2008

عالیه، هیچ چیز بیشتر از این خوشحال نمیکنه که این نماد بزرگ دزدی رو خشک شده ببینم، اصفهانی های نژادپرستی که به گفته ی چندین و چند نفرشون، خوزستانی ها رو انسان های بدون شجره نامه میدونن و آدم های حقیری میبینن، الان وقتشه بفهمن اگر خوزستان و کارون نباشن، اصفهان تخم مرغ تلاونگ جهان هم نیست. وقتی بدون سر و صدا و برای حفظ آبرو از کارون برای این جوجه کانال آب میدزدن، حتما باید روزی رو هم ببینن که حقه شون برملا میشه و گند رود ساختگیشون در میاد. 🙂

اگر دلی قراره بسوزه یا روحیه ای قراره خراب شه مال خوزستانی هاست که سالهای سال داره این اتفاق میفته.

کارون کم آب شده، کارون مورد هجوم خشکسالی قرار گرفته، کارون در اثر بی شعوری مدیران و لایروبی نشدن چندین و چند جزیره زاییده، کارون اونقدر کم عمق شده که بغضی جاها آب به زور تا سینه ی آدم میرسه، پساب زباله های بیمارستانی و هزار کوفت و زهرمار دیگه ول داده میشه توی کارون، کارون دیگه ماهی هم نداره، چه برسه به کوسه سرچکشی که گونه بسیار نادری بود و فقط اینجا یافت میشد. اهوازی ها سالهاست این صحنه ها رو میبینن، ولی کارون همچنان حضور داره، کارون هست، با همه ی کثیفی و رنجوریش زندگی میکنه و میبخشه، کارون، یکی از بزرگترین رود های خاور میانه (نمیگم بزرگترین، چون حتی اگه بوده باشه، دیگه نیست.) درس سخاوتمندی و سکوت میده، به همه ی بی شعورایی که دزدی میکنن، به همه ی کسایی که با چیزایی که مال خودشون نیست پز میدن.

کارون، در طول مسیر فوقالعاده طولانیش و عمر پر خاطرش، با وجود زخم هایی که بهش زده میشه، بدی هایی که بهش میشه، و -دزدی هایی- که ازش میشه، همچنان به حیوانات، گیاهان، انسان ها و – انسان نما- های بسیاری زندگی بخشیده، میبخشه، و خواهد بخشید.

شادم، خیلی. خشک شدن نهرتون رو بهتون تبریک میگم و هر چقدر هم که محال باشه؛ برای کارون که مظهر تحمل رنج و سختیه آرزوی روزهایی بهتر دارم،

به امید اون روز. 🙂

2. روز موعود! « Neverhood - ژوئیه 6, 2008

[…] زین به […]

3. یک فتحی - ژوئیه 6, 2008

این چند روزی که من اصفهان بودم آب داشت. البته تازه جریان پیدا کرده بود. فکر می کنم بدون آب اصلا لذتی نداشت دیدن زاینده رود

4. نفیر - ژوئیه 6, 2008

راستش از خوندن کامنت اون دوست اولی خیلی ناراحت شدم … چرا باید چنین حسی بین مردم دو تا شهر از یک کشور وجود داشته باشد که از خشکسالی شهر دیگه خوشحال بشند؟!؟!؟ در جواب اون عزیز باید بگم بخوایم یا نخوایم اصفهان تو این وانفسای نبود توریست توی این مملکت تونسته توریستای زیادی رو جلب بکنه که یکی از بهترین جاذبه هاش همین زاینده رود و شب های اونه که بسیار بسیار زیباست. حالا که خشکسالیه و زاینده رود دیگه اون زاینده رود سالهای پیش نیست و دیگه مردمش از نعمت آب محروم شدن شما باید خوشحال بشی …؟ جدا متأسفم !!!!!
————————————————-
در مورد زاینده رود راستش منم چند روز پیش اصفهان بودم آب داشت اما کم بود! مثل اینکه در سالهای خشکسالی سدی که آب زاینده رود از آنجا می یاد در زمانهایی بسته می شه و زمانهای دیگری باز می شه ! خلاصه اینکه این عکس ها در هنگام بسته بودن سد گرفته شده … ! (البته اگه دوستان اصفهانی توضیح بدن قطعا بهتر خواهد بود)
ممنون

5. صادق - ژوئیه 6, 2008

چقدر وحشتناکه! خدا رو شکر ما تاحالا از این مناظر تو گیلان نداشتیم!

6. nojan nikaeen - ژوئیه 7, 2008

بعضي اوقات كه مسافرت ميرفتيم اصفهان بالاي 33 پل هميشه زاينده رود زيبا پايينش جاري بود و زيبا،ولي امسال بخواهيم بريم.دلمون ميگيره و ديگه از اون رود خبري نيست.

7. reza - ژوئیه 15, 2008

خدا رو شکر کاش همگی از بی آبی بمیرن

8. امیر - فوریه 19, 2009

کافلونی شما ها مگه خودتونو ایرانی میدونید ؟شما رو چه به فضولی تو ایران ما اصفهانیا اگه آب کارون رو دزدیدیم عوضش یادت نره فامیلا و همشهریای ما به خاطر پس گرفتن خرمشهر و آبادان که شهرشون نبود اما خاک کشورشون بود و شماها توش زندگی میکردی شهید شدن که اگه نبودن الان چند تا آبجی و داداش عراقی داشتی اصفهانیا خونشون رو دادن شما صداشون در نیومد شماها واسه آب داری خودتو میکشی .
قبله اینکه صدام بزنه کله پاتون کنه بدتون نمیومد انوری باشید بعد چطور حالا اینوری شدید؟
من از شهریم و تو شناسنامم اسمش خورده که با اینکه کوچیکه بیشترین شهید رو داره 25000 شهید میفهمی یعنی چی ؟چندتاش واسه خوزستان بوده ؟تو یه شهر کوچیک 25000 نفر به نظرت هیچ کدومش فامیل و آشنا نبودن؟جنگ که شد فرار کردید اکثرتون اومدید اصفهان بهتون میگفتن جنگ زده یادت میاد؟شما فرار میکردید و جوونای ما میرفتن شهره شما واسه دفاع
اگه یادت نمیاد از بابات اگه فارسی بلده بپرس
صفای هر چی ایرانیه

9. AWZ - فوریه 16, 2010

اولا خوبه که خودتون هم میدونید( دزد) هستید.دوما از کی تا حالا یه مشت فرش فروش و گزساز اومدن واسم ادعای دفاع از ایران میکنن.انگار یادت رفته وقتی عراقیا
داشتن ستون کشورت رو میگرفتن غیرت پسرای اهوازی بود که فقط با یه جمله به جوش اومد و اجازه ندادن سرزمین طلای سیاه ایران از دست بره که اگه میرفت الان باید به جای صادر کردن نفت وارد میکردین.مثل اینکه نمیدونی وقتی مامان و مامان بزرگت داشتن پای آینه خودشونو درست میکردن مادربزرگ و مادر من ازتوی لباسهای آلوده به خون و باروت و خاک که داشتن میشستن تیکه های بدن هم شهریهای من رو پیدا میکردن.خوبه که بدونی وقتی شماها داشتین از ترس قحطی
نون و روغن تو خونهاتون قایم میکردین همشهریهای من هرچی داشتن و نداشتن میدادن تا کسی تو جبهه گشنه نمونه.وقتی هخامنشیها شهر منو ساختن
و اسمشو گذاشتن تاریانا و کاخ 5000 ساله زدن کنارش که تخت جمشید و هگمتانه به ستون هاشم نمیرسه شهر تو یه بیابون بود که فقط به درد جمع کردن سپاه خوزستان میخورد.وقتی شهر من شد پایتخت ساسانیان بازهم شهر تو نبود.
بعد یه مشت صفوی احمق اومدن واسه تو پل ساختن و بهت گفتن شهریت یعنی
چی.حال دازی واسه من پز غیرت و دفاع میدی…

10. Masoud - ژوئن 9, 2011

سلام دوستان
كاري به مسايل سياسي و جنگ و دفاع و … ندارم
فقط اين رو بدونيد كه سرچشمه ي دو رود بزرگ كشور «كارون» و «زاينده رود»
استان چهارمحال و بختياريه!
تحمل سرما و بدبختي هاش مال كوهرنگي هاست. شهري كه توي زمستون راه ارتباطيه همه ي روستاهاش با مركز شهرستان 4 ماه تمام بسته است!
بعد كيف و حال و دعواش واسه اهوازي ها و اصفهاني هاست!!!

بهتره توي گوگل و ويكي پديا اسم كارون و زاينده رود رو سرچ كنيد تا بفهميد دور و برتون چي مي گذره!

ديروز مصادف با 17 خردادماه 90 قرار بود خط انتقال آب از سد زاينده رود براي ورودي شهر اصفهان افتتاح بشه كه با حضور هزاران بختياري غيور و اولتيماتوم به نمايندگان استان اصفهان در مجلس فعلاً به حالت تعليق در اومد.
اونا ميخواستن آب زاينده رود را بدون اينكه از استان چهارمحال و بختياري عبور كنه، بفرستنش واسه پُز دادن به همشهريا و چندتا توريست نديد بديد…

همه ي اين اقدامات به صورت مخفيانه انجام شده بود و مسير كانال دقيقاً از نقطه صفر مرزي اين دو استان عبور مي كرد. كه با هوشمندي چند نفوذي بر ملا شد.
گويا قرار بوده بعد از عبور آب از مسير داخل شهر اصفهان مجدداً براي استفاده در نيروگاه هسته اي مورد استفاده قرار بگيره!

آخرين خبرها حاكي از اين است كه نمايندگان استان چ و ب در مجلس شوراي اسلامي تهديد كردند كه اگر پا از اين فراتر بگذارند، بدون درنظر گرفتن مصالح كشور، اقدام به ساخت سد انحرافي براي عبور دادن آب زاينده رود به داخل استان چهارمحال و بختياري خواهند نمود به طوري كه همه ي آب در استان مصرف شده و حتي براي آشاميدن شهر اصفهان و نيز مصرف شركت ذوب آهن هم چيزي نماند….!!!

11. hssawz - سپتامبر 9, 2012

آتیش میزنیم اون خط لوله ای رو که بخواد آب کارون رو بریزه توی یه آشغال دونی مثل اصفهان.درود بر کارونی که با ساختن چهار تا سد عظیم روش که داره برق همین حروم خور هارو تامین میکنه هنوز جریان داره.حالا این آشغال جوب شما اگه دوتا سگ آبی توش ول کنید سد میسازن خشکش میکنن.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: